top of page

Enerji İzleme Sistemleri Ne gibi Avantajlar Sağlar?

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023

Günümüzde çoğu şirket çevre dostu süreçler elde etmek ve karbon ayak izlerini azaltmak için girişimler yaparken, tüm şirketler ve iş liderleri bu olaydan etkilenmeyebilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapmak veya enerji yönetim sistemlerini kullanmak bariz çevresel avantajlara sahip olsa da, operasyonlarını optimize etmek ve genel giderleri azaltmak isteyen şirketler bu tür teknolojileri derinlemesine incelemelidir.

Enerji İzleme Sistemlerinin Avantajları

Tutarlı ve yüksek kaliteli bir güç kaynağı, fabrikanın sorunsuz çalışması için ön koşuldur. Birden fazla sektörden endüstriler, güvenilir ve sürekli bir enerji kaynağı elde etmek için enerji izleme sistemlerini kullanır.


İçindekiler


Enerji İzleme Sistemlerine Genel Bakış

Enerji izleme sistemleri, şebeke durumu, kontrol işlemleri, çeşitli süreçler hakkında gerçek zamanlı veri toplamak ve enerji santrallerinin ve enerji iletim sistemlerinin performansını artırmak için şebeke operatörleri tarafından kullanılan bilgisayar destekli teknolojilerdir. Enerji üretimini ve güç iletimini yönetmek için SCADA ve ADMS gibi çoklu dijital sistemlerden oluşur. Yük gereksinimlerini ve ilgili enerji üretimini ölçmek için gelişmiş sensörler ve izleme özellikleri kullanılır. Ardından, enerji sistemleri denetçileri, optimize edilmiş bir yük tüketimi için plan yapar ve genel gider tüketimlerini ve ücretlerini azaltır.


Enerji İzleme Sistemlerinin Avantajları


Enerji izleme çözümlerini kullanan işletmeler ve fabrikalar, genellikle, faaliyetlerini bu tür sistemler olmadan yürütenlere göre çok daha fazla tasarruf sağlar. EİS, şirketin tüm operasyonlarını analiz eder ve enerji tasarrufu için optimize eder. Enerji yönetim sistemlerinin kullanımı yoluyla elde edilen tasarruflar, doğrudan işletmenin kar hanesini etkiler. Enerji izleme sistemlerinin başlıca avantajlarından bazıları aşağıda belirtilmiştir:


Geliştirilmiş marka imajı


Enerji izleme sistemlerinin kullanılması, güç tüketiminin azaltır ve dolayısıyla daha çevre dostu sonuçlar doğurur. Kurumsal ve bireysel müşteriler ve tedarikçiler, planlama ve yönetimde kaliteyi yansıttığı için süreçlerdeki optimizasyonun farkındadır.

Daha iyi üretkenlik ve rekabet avantajı


Süreç optimizasyonu ve verimli yük planlaması yoluyla enerji tüketimini azaltmak, yalnızca genel olarak endüstriyel süreçlerin verimliliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda süreçlerin sürekli iyileştirilmesi yoluyla şirketlerin rekabetlerini yakalamalarına olanak tanır.

Maliyet azaltma- Enerji izleme sistemleri, enerji maliyetlerinde en az %20'lik bir azalmayı garanti edebilir. Minimum yatırımlarla ve ön maliyet olmadan bile, sistem denetçileri toplam enerji maliyetlerinin yaklaşık %10'unu kurtarabilir. Enerji izleme sistemlerinin planlı ve sistematik bir şekilde uygulanmasıyla, denetçiler maliyetleri genel giderlerinin üçte birine kadar azaltabilir.

Çalışanların moralini ve refahını artırın


Şirketler süreçlerini iyileştirmek için çaba sarf ettiğinde ve optimize edilebilecek her parametreye dikkat ettiğinde, şirketin çalışma kültürü üzerinde inanılmaz derecede olumlu bir etkisi olur. Çalışanlar, daha verimli bir ortamda daha iyi çalışmak için ilham alırlar. Şirketler, süreçlerin verimliliğini artırarak, çalışanlarının çalışma yeteneklerine de gelişme sağlar.


Unutmayın, Konzek Teknoloji tarafından geliştirilen Retmes, yapay zeka destekli MES/MOM sistemleri ile dijital dönüşümünüze destek vererek Endüstri 4.0’ı yakalamanızı sağlar. Entegre MES çözümü sayesinde ERP sistemi ve üretim hatları arasındaki tüm iletişimi ve süreçleri MESA uyumlu yapıyla sorunsuz bir şekilde yönetmenize olanak tanır. Üstelik saniyede 1 milyon veri işleyebilen Retmes, işletmenizin benzersiz ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilir. Hemen, Üretim İzleme Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, Toplam Ekipman Verimliliği ve Yapay Zekâ Destekli Üretim konularında benzersiz çözümler sunan Retmes teknolojisi ile tanışın!


Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentarer


bottom of page