top of page

MOM, MES ve ERP Arasındaki Fark Nedir?

Güncelleme tarihi: 28 Kas 2023

ERP veya Kurumsal Kaynak Planlaması


ERP sistemi, nakit, hammadde ve üretim kapasitesi gibi iş kaynaklarının yanı sıra siparişler, satın alma siparişleri ve bordro gibi iş taahhütlerinin durumunu izler. Bu paylaşılan veritabanlarından iş verileri toplanır, depolanır, yönetilir ve yorumlanır. 1980'lerin ve 1990'ların üretim kaynak planlama (MRP) sistemlerinden doğan ERP'ler, daha iyi müşteri desteği ve planlaması için organizasyonel işlevleri bütünleştirir, ancak genellikle günümüzde yüksek düzeyde işlevsel operasyonların gerektirdiği ayrıntı düzeyi ve gerçek zamanlı hızdan yoksundurlar.Bu bizi üretimin bir sonraki evrimsel adımı olan MES'e veya üretim yürütme sistemine getiriyor. 1990'lardan başlayarak, MES, bir ERP gibi yalnızca günlük, haftalık veya aylık periyotlarda değildir. Aynı zamanda gerçek zamana daha yakın bir veri, süreç ve sonuçların "oluşturulmuş" kaydını yakalamak için oluşturulmuştur. Bu tür bir izlenebilirlik, özellikle süreçlerin, olayların ve eylemlerin belgelenmesi ve kanıtlanmasının gerekli olduğu yiyecek ve içecek veya ilaç gibi düzenlenmiş süreç üretim ortamlarında kritik öneme sahiptir. Üretim için tutarlı terminoloji sağlamaya çalışan ISA-95 standardı, MES'yi operasyon yönetimi fonksiyonlarının işlevsel hiyerarşisine yerleştirdi.


Üretim operasyonları yönetimi veya MOM teriminin ilk kez ortaya konulduğu yer. Bir MOM, verimliliği, üretimi, kaliteyi, bakımı ve envanteri optimize etmek için uçtan uca üretim süreçlerini yönetir. MOM, genellikle MES'den önemli bir farklılaştırıcı olarak görülebilecek yazılımdan ziyade iş süreçlerine atıfta bulunur. Gerçekçi olarak, MES ve MOM'un kapsamı çok benzer, ayrımları çok farklı, bu terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır.


Konzek, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar.

216 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page