top of page

OEE Hesaplama Aracı

Daha detaylı bilgi için, OEE içeriğimizi okuyun.

Çapa 1

Genel Ekipman Verimliliği anlamına geliyor. Bir üretim ekipmanının, hattının veya tesisinin zaman, hız ve kalite olmak üzere üç temel performans faktörü üzerinden ne kadar verimli çalıştığını ölçen bir metriktir. 

Genel Ekipman Verimliliği (Overall Equipmnent Efficent), üretim süreçlerinizin verimliliğini ölçmek için kullanılan bir standarttır.

OEE üretim süreçlerinde bir makinenin, üretim hattının veya tesisin genel verimliliğini ölçen kapsamlı bir performans göstergesidir.

Üç temel performans göstergesinin çarpılmasıyla hesaplanır: Kullanılabilirlik, Performans ve Kalite.

OEE'nin özünde, optimum koşullar altında kaç tane üretebileceğiniz ve gerçekte kaç adet ürün ürettiğinizi yüzdesel olarak belirlemek yatmaktadır.

OEE Bileşenleri

Kullanılabilirlik: Bu bileşen, makinelerinizin gerçek çalışma süresini, planlanan çalışma süresinin yüzdesi olarak ölçer. Plansız duruşları veya aksama sürelerini hesaba katar. Kesinti sürelerini takip ederek sık görülen kesintileri tespit edebilir ve giderebilirsiniz.

Performans: Makinelerinizin veya üretim hatlarınızın maksimum hızlarına kıyasla ne kadar hızlı çalıştığını yani üretim sürecinizin hızını değerlendirir. Maksimum kapasitede mi çalışıyorsunuz? Değilse, darboğazlar nerede? Acı ve kök sebepler nelerdir?

Kalite: Kaliteli ürünlerin üretilen toplam ürüne olan oranını değerlendirir. Bu; üretim sürecinde kusurlu ürünlerin (fire) üretilmesine yol açan sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Bu bileşen, üretilen toplam ürün miktarından, hatasız üretilen ürünlerin oranına odaklanır.

OEE Neden Önemlidir?

OEE, üreticiler için önemli bir kriter görevi görüyor. Üretim verimsizlikleri ve iyileştirme alanları hakkında bilgi sağlar. Üreticiler OEE'yi Retmes’in doğru, mantıksal, gerçek verilerle analiz ve raporları ile geliştirerek şunları yapabilir :

 

Üretim maliyetlerini azaltır

Yeniden işleme (Rework) proseslerinde azalma

Yeni ekipmana yatırım yapmadan üretim hacmini artırır

Ürün kalitesini iyileştirirken verimliliğin arttırılmasını sağlar

Müşteri memnuniyetini artırır

Kapasite kullanımında artış ve teslimat performansında hızlanma

En önemlisi de Retmes MES çözümümüz ile tüm bu düzelmelerin sürdürülebilir olmasını sağlar.

OEE Hesaplamasında Yaygın Hatalar

OEE hesabı güvenilir bir ölçüm yöntemi olmasına rağmen uygulamadaki önemli hatalardan kaçınmak ve bu kriterlere dikkat etmek önemlidir:

 

Duraklamaların Yanlış Yorumlanması: Kullanılabilirlik kayıpları sonuçları çarpıtabileceğinden ürün/kalıp/teçhizat değişiklikleri veya kısa duruşlar gibi duraklamaların dikkate alınmaması.

Yanlış Hız Değerleri: Teorik maksimum hız yerine dahili hedef hızların kullanılması hatalı performans değerlerine yol açabilir.

Kalitenin Gözden Geçirilmesi: Kalite bileşenlerinin ihmal edilmesi, kalite değerinin reelde olduğundan daha fazla tahminlenmesine edilmesine yol açabilir.

OEE Hesaplamasının Otomatikleştirilmesi

Manuel hesaplamalar temel bir anlayış sağlarken, OEE hesaplama sürecinin otomatikleştirilmesi çok sayıda avantajı beraberinde getirir.

Doğruluk: Otomatik sistemler (PLC kontrollü sistemler) verilerin eksiksiz, kesintisiz ve doğru olarak akışını sağlar.

Gerçek Zamanlı Analizler: İşletmenizin performansını gerçek zamanlı olarak görselleştirerek anında düzeltici eylemlere olanak tanır, bildirimler sağlar.

Verimlilik: Otomatik sistemler, manuel takipte fark edilmeyebilecek en küçük duraklamaları bile takip edebilir.

OEE'yi İyileştirme Stratejileri

Bir OEE Sorumlusu Belirleyin: OEE uygulaması için özel bir kişi veya ekip ataması yapın.

Veri Toplama İşlemini Otomatikleştirin: Daha doğru veriler için PLC kontrollü makinalar kullanın.

Verileri Görselleştirin: Şeffaflık için gerçek zamanlı OEE verilerini üretim alanında görüntüleyin,
Retmes’e özgü Andon Ekranlarımızı kullanın.

Gözden Geçirin ve Tartışın: Üretim duruşlarını ve stratejilerini tartışmak için günlük inceleme oturumları uygulayın. Retmes’in rapor ve analizleri üzerinden planlama yapın.

Kök Neden Analizi: Kök nedenleri anlamak ve ele almak için sorunları derinlemesine inceleyin.

Gizli Fabrika

Her üretim biriminin, genellikle "gizli fabrika" olarak adlandırılan, kullanılmayan bir potansiyeli vardır. OEE'nin gücünden yararlanarak bu potansiyeli ortaya çıkarabilir ve üretim süreçlerinizi optimize edebilirsiniz. OEE, yalnızca bir fabrikanın ekipmanlarını ne kadar etkili kullandığını ölçmekle kalmayıp aynı zamanda fırsatları ve gizli potansiyelleri ortaya çıkaran bir performans ölçüsüdür.

Fabrikanızın Gizli Potansiyelini Ortaya Çıkarın

Konzek'in OEE (Genel Ekipman Verimliliği) hesaplayıcısıyla işletmenizin gizli kalmış potansiyelini ortaya çıkarın. Üretim ve Kalite süreçlerinizdeki önemli metriklerin derinliklerine inin, raporlayın ve analiz edin.

Çözüm

Yapay Zeka Destekli MES Çözümü olan Retmes’i tercih edin.

Hemen bugün bir toplantı talep edin.

OEE; bir ölçümden daha fazlasıdır. Üretimde sürekli iyileştirmeyi yönlendiren bir felsefedir ve aynı zamanda sürdürülebilirliği sağlanmalıdır.

Sonuç olarak OEE verilerini anlayarak, ölçerek ve iyileştirerek gizli fabrika potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve benzersiz üretim mükemmelliğine onlarca iş ortağımız gibi siz de ulaşabilirsiniz.

bottom of page