top of page

Toplam Ekipman Verimliliği (OEE)

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023

Toplam Ekipman Verimliliği (OEE), bir üretici operasyonunun ne kadar verimli olduğunu değerlendirmek için kullanılan terimdir. Diğer bir deyişle, toplam ekipman verimliliği, operasyonlarınızdaki bir sorunu fark etmenize, üretim süresinin hangi yüzdesinin gerçekten verimli olduğunu belirlemenize ve bunu düzeltmenize yardımcı olurken, ilerlemeyi izlemek için size standart bir gösterge sunar. Yani, OEE’ nizi ölçmenin amacı sürekli iyileştirmedir.

Verimlilikte zirveye OEE ile ulaşın

OEE güçlü bir rakamdır. Tek bir veri çok sayıda bilgi sağlar, öte yandan üretim verimliliğini ölçmek için OEE’yi hesaplamanın birden fazla yolu vardır. Doğru hesaplanıp yorumlandığında, üretiminizi önemli ölçüde maksimize edebilir. Toplam Ekipman Verimliliği herhangi bir üretimi endüstri standartları, şirket içi ekipman veya aynı ekipman üzerinde çalışan diğer vardiyalarla karşılaştırmak için bir kıyaslama noktası olarak kullanılır. Standart OEE kriterleri aşağıdaki gibidir:

  • Yüzde 100’lük bir OEE puanı, mükemmel üretim olarak kabul edilir; yani, hiçbir kesinti olmaksızın, yalnızca mümkün olan en kısa sürede kaliteli parçalar üretiyorsunuz demektir.

  • Yüzde 85’lik bir OEE puanı, bağımsız üreticiler için dünya standartlarında kabul edilir ve aranan uzun vadeli bir hedeftir.

  • Yüzde 60’lık bir OEE puanı, bağımsız üreticiler için tipiktir ve iyileştirme için önemli bir alan olduğunu gösterir.

  • Yüzde 40’lık bir OEE puanı düşük olarak kabul edilir, ancak performansı izlemeye ve iyileştirmeye yeni başlayan üreticiler için alışılmadık bir durum değildir. Çoğu durumda, düşük bir puan, uygulaması kolay önlemlerle kolayca iyileştirilebilir.

Toplam Ekipman Verimliliği, yalnızca yöneticiler için harika bir araç olmakla kalmaz, aynı zamanda fabrika katında çalışanlar üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabilir. Tesis zemin metrikleri şunları içerebilir:

Hedef – Gerçek zamanlı bir üretim hedefi Gerçek – Gerçek üretim sayısı Verimlilik – Hedefin gerçeğe oranı; üretimin ne kadar ileri veya geri olduğunun yüzdesi Kesinti Süresi – Bu, her vardiya için planlanmamış tüm durma sürelerini içerir ve gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Unutmayın, Konzek Teknoloji tarafından geliştirilen Retmes, yapay zeka destekli MES/MOM sistemleri ile dijital dönüşümünüze destek vererek Endüstri 4.0’ı yakalamanızı sağlar. Entegre MES çözümü sayesinde ERP sistemi ve üretim hatları arasındaki tüm iletişimi ve süreçleri MESA uyumlu yapıyla sorunsuz bir şekilde yönetmenize olanak tanır. Üstelik saniyede 1 milyon veri işleyebilen Retmes, işletmenizin benzersiz ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilir. Hemen, Üretim İzleme Sistemi, Enerji Yönetim Sistemi, Toplam Ekipman Verimliliği ve Yapay Zekâ Destekli Üretim konularında benzersiz çözümler sunan Retmes teknolojisi ile tanışın!

113 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page