top of page

Proses Risk Analizi: Riskler Nasıl Değerlendirilir?

Güncelleme tarihi: 28 Kas 2023

Risk yönetimi sürecine başlamadan önce, değerlendirmenin kapsamını, gerekli kaynakları, ilgili paydaşları ve uymanız gereken yasa ve yönetmelikleri belirlemelisiniz. Ardından bu beş adımla devam edin.


Riskleri Değerlendirin ve Azaltın

1. Tehlikeleri tanımlayın


Risk değerlendirme planınızı oluşturmanın ilk adımı, aşağıdakiler dahil, çalışanlarınızın ve işletmenizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri belirlemektir:

 • Doğal afetler (sel, hortum, kasırga, deprem, yangın vb.)

 • Biyolojik tehlikeler (salgın hastalıklar, gıda kaynaklı hastalıklar vb.)

 • İş yeri kazaları (kaymalar ve takılmalar, nakliye kazaları, yapısal arızalar, mekanik arızalar vb.)

 • Kasıtlı eylemler (işçi grevleri, gösteriler, bomba tehditleri, soygun, kundaklama vb.)

 • Teknolojik tehlikeler (internet bağlantısının kesilmesi, elektrik kesintisi vb.)

 • Kimyasal tehlikeler (asbest, temizleme sıvıları vb.)

 • Zihinsel tehlikeler (fazla iş yükü, zorbalık vb.)

 • Tedarik zincirindeki kesintiler

2. Kimin ve nasıl zarar görebileceğini belirleyin


Kuruluşunuza bakarken, çalışanlarınızın ticari faaliyetlerden veya dış etkenlerden nasıl zarar görebileceğini düşünün. Birinci adımda tanımladığınız her tehlike için, tehlikenin gerçekleşmesi durumunda kimin zarar göreceğini düşünün.


3. Riskleri değerlendirin ve önlem alın


Artık potansiyel tehlikelerin bir listesini topladığınıza göre, tehlikenin meydana gelme olasılığının ne olduğunu ve bu tehlike meydana gelirse sonuçlarının ne kadar şiddetli olacağını düşünmeniz gerekir. Bu değerlendirme, risk düzeyini nerede azaltmanız gerektiğini ve hangi tehlikelere öncelik vermeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.


4. Bulgularınızı kaydedin


Ofisinizde beşten fazla çalışanınız varsa, kanunen risk değerlendirme sürecinizi yazmanız gerekmektedir. Planınız, bulduğunuz tehlikeleri, bunların etkilediği insanları ve bunları nasıl azaltmayı planladığınızı içermelidir. Kayıt veya risk değerlendirme planı şunları göstermelidir:


 • Çalışma alanınızın uygun bir kontrolü gerçekleştirildi

 • Kimlerin etkileneceği belirlendi

 • Kontrollü ve bariz tehlikelerle başa çıkıldı

 • Riskleri düşük tutmak için başlatılan önlemler

 • Çalışanlarınızı sürece dahil edin

5. Değerlendirmeyi gözden geçirin ve gerekirse güncelleyin


İş yeriniz sürekli değişiyor, dolayısıyla kuruluşunuzun riskleri de değişiyor. Yeni ekipman, süreçler ve insanlar tanıtıldıkça her biri yeni bir tehlike riskini beraberinde getiriyor. Bu yeni tehlikelerden haberdar olmak için risk değerlendirme sürecinizi sürekli olarak gözden geçirin ve güncelleyin.


Risk değerlendirme tablosu nasıl oluşturulur ?

Kuruluşunuzun karşı karşıya olduğu risklerin farkında olmanız gerekse bile, hepsini bir kerede düzeltmeye çalışmamalısınız - risk azaltma pahalı olabilir ve kaynaklarınızı zorlayabilir. Bunun yerine, zamanınızı ve çabanızı en önemli tehlikeleri önlemeye odaklamak için risklere öncelik vermelisiniz. Risklerinizi önceliklendirmenize yardımcı olması için bir risk değerlendirme tablosu oluşturun.


Risk değerlendirme tablosu, bir riskin iki ana boyutu olduğu ilkesine dayanır: olasılık ve etki, her biri grafiğin bir ekseninde temsil edilir. Önceliği ve kaynak tahsisini belirlemenize olanak tanıyan riskleri grafikte çizmek için bu iki önlemi kullanabilirsiniz.172 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page