top of page

Toplam Verimli Bakım (TVB) ve Sağladığı Faydalar

Güncelleme tarihi: 28 Kas 2023

Toplam verimli bakım (TVB), ekipman kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak için varlıklar, çalışanlar ve süreçler aracılığıyla üretimin etkinliğini sürdürme ve iyileştirme sistemidir.

Üretimde optimizasyon ve verimlilik.

TVB’nin Faydaları


Daha Az Beklenmeyen Kesinti Süresi Makine operatörleri, ekipmanlarına daha aşina hale geldikçe, olağan dışı görünen şeyleri daha kolay fark edebilirler. Ön saflarda oldukları ve sorunları daha erken tespit edebildikleri için operatörler, ekipman bozulmadan önce bakım ekibini uyarabilir. Bakımın yapılması üretimi kesintiye uğratmayacağı bir süre için planlanabilir.

Bakımın Öneminin Anlaşılması Çok uzun bir süredir bakım, kuruluşa değer sağlamayan bir maliyet merkezi olarak görülüyordu. TVB ve “Güvenilirlik Merkezli Bakım (RCM)” gibi yaklaşımlarla, bakımın artık işletme için ne kadar önemli bir süreç olduğu ortaya çıktı. TVB’nin bakım odaklı yaklaşımı, bakımın kuruluşa değer katan bir şey olduğu algısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Daha Güvenli Çalışma Ortamı Toplam verimli bakım ayrıca iş yeri güvenliğine de odaklanır. Güvenlikle ilgili bakım görevlerinin tanıtılması veya iyileştirilmesi, çalışanların düşük riskli ortamlarda çalışabilmesi anlamına gelir. Kazalar azaltıldığında ve potansiyel olarak tehlikeli durumlardan kaçınıldığında, çalışanların tutumları daha olumlu hale gelir, bu da iş tatminini ve üretkenliği artırır.

Azalan İş Listesi Bakıma herkesin katkıda bulunmasıyla beraber bakım ekibi üzerinde daha az yük oluşur. İş yükü paylaşımı sayesinde zamanla önleyici bakım işlerinin ve taleplerinin yığılması daralır ve bakım ekibinin sermaye iyileştirmeleri ve diğer projeler üzerinde çalışmasına olanak tanır.

Konzek, işletmelerin dijital dönüşüm anlamında ihtiyaç duyduğu Endüstri 4.0 çözümlerini uçtan uca geliştiren, 80’den fazla ülkeye teknoloji ihraç eden, sektöründe lider bir teknoloji firmasıdır. Özellikle yapay zekâ destekli MES ve MOM markası Retmes ile özel tasarlanmış algoritmalar inşa ederek, işletmelerin enerji verilerinin, proses verilerinin ve üretim verilerinin toplanması, izlenmesi ve analiz edilmesi anlamında etkin çözümler sunar.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page